Пане Андрію! Найперше розкажіть якою є динаміка онкозахворювань у Закарпатті в останні роки. Які тенденції спостерігають фахівці?
Упродовж останніх років в усьому світі спостерігається зростання онкологічних захворювань і Закарпаття, на жаль, не виняток. Це, передовсім, пояснюється як застосуванням у сучасній діагностиці якісно нових приладів, здатних виявляти недугу на більш ранніх стадіях, так і збільшенням середньої тривалості життя людини, адже чим старша людина, тим більша вірогідність онкозахворювання. У минулому 2023 році у нашій області було зареєстровано 3075 випадків злоякісних новоутворень (у 2022 році - 2792), або 247,7 випадків на 100 тис. населення (у 2022 році 223,8). По країні цей показник у минулому році склав 268,1 на 100 тис. населення. Двадцять років тому, коли я прийшов працювати в Закарпатський онкоцентр, в області проживало 7 тис. громадян з діагнозом «рак», а нині таких є близько 27 тис. Це означає, що тепер ми краще діагностуємо і краще лікуємо наших пацієнтів.
На які саме онкологічні недуги найбільше хворіють закарпатці?
У структурі захворюваності дорослого населення переважають пухлини легень та бронхів, шлунково-кишкового тракту, молочної залози і жіночих статевих органів та передміхурової залози у чоловіків. У дітей переважають злоякісні новоутворення кровотворної тканини, кісток, головного мозку, нирки.
Чоловіки найчастіше хворіють на злоякісні новоутворення легень – 16,2%, передміхурової залози – 11,1%, шкіри – 7,8%, прямої кишки – 7,0%, ободової кишки – 6,7%, шлунку – 6,3 %, глотки – 6,2%, сечового міхура – 4,6%, нирок – 4,3%, підшлункової залози – 4,0%. Високий відсоток онкології легень напряму пов'язаний з тютюнопалінням. Так само ризик захворіти на рак нирки вдесятеро вірогідніший у людей, які зловживають алкоголем, що давно доведено клінічними дослідженнями.
У жінок провідні місця займають злоякісні новоутворення молочної залози – 19,8%, шкіри –12,2%, шийки матки – 9,7%, тіла матки – 9,5%, прямої кишки – 5,9%, яєчників –5,8%, ободової кишки – 5,5%, шлунку - 4,0%, підшлункової залози – 3,9%, легень – 3,2% , щитовидної залози – 2,5%. 98% лікування онкохворих проводиться в КНП «Закарпатський протипухлинний центр».
Щоб уникнути захворювання на онкологію ми повинні вести здоровий спосіб життя і вчасно проходити медичний огляд
Донедавна діагноз онкозахворювання сприймався як вирок. Якою є ситуація сьогодні?
На даний час майже 30% вилікуваних нами краян проживають більше 10 років, тому ми не повинні розглядати захворювання на онкологічну недугу як вирок, особливо за умови раннього діагностування хвороби. Щоб уникнути захворювання на онкологію ми просто зобов’язані краще дбати про себе: вести здоровий спосіб життя, правильно і раціонально харчуватися, відмовитись від шкідливих звичок, повноцінно відпочивати та відновлювати сили і, звісно, вчасно проходити медичний огляд, щоб виявити недугу на ранній стадії, коли шанс успішно побороти її є найбільшим.
Як вплинув розвиток науки і технологій на вашу сферу? Що нового останнім часом запроваджено у лікувальні онкології?
Протипухлинна сфера медицини сьогодні розвивається чи не найбільш динамічно. Це стосується як розробки новітніх технічних засобів, створених у співпраці медиків, фізиків, хіміків, інженерів та фахівців ІТ, так і постійного впровадження сучасних методів діагностики і лікування. Нині у лікуванні все частіше застосовується протонна терапія, у діагностуванні – позитронно-емісійна томографія (ПЕТ-КТ), яка у багатьох стандартах уже є основним засобом діагностування і контролю.
Відповідно до вимог часу ми поступово оновлюємо у нашому закладі усе наявне обладнання і в цьому нам сприяє тісна і продуктивна співпраця з НСЗУ, яка вчасно і в повному обсязі платить нам за надані медичні послуги. У нашому центрі є два сучасні апарати для проведення променевої терапії – прискорювачі Halycon. Стратегія розвитку променевої терапії в області передбачає й заміну апарату АГАТ-ВУ на новий апарат для проведення брахітерапії та встановлення сучасного апарату близькофокусної рентгенотерапії. Вчені країн Скандинавії прогнозують, що наближаються часи, коли променева терапія взагалі витіснить хірургію. Звісно, хочеться застати тих часів і у нас…
«Ми надаємо пацієнтам повний спектр лікування онкозахворювань»
Яку конкретну спеціалізовану допомогу хворим надає сьогодні Закарпатський протипухлинний центр?
У структурі нашого центу є відділення хіміотерапії, променевої терапії, мамологічне, денного перебування хворих, хірургії пухлин та діагностики пухлин, що дає можливість надавати нашим пацієнтам повний спектр лікування онкозахворювань, окрім деяких видів хірургічних втручань при раку легень та нейрохірургії. Наші лікарі проводять широкий спектр оперативних втручань – від абдомінальної хірургії – до урології та гінекології. У виняткових випадках ми направляємо пацієнтів до Львівського регіонального онкологічного центру, Національного інституту раку у Києві, в інші спеціалізовані заклади країни.
Яким є порядок звернення хворих по допомогу до Закарпатського протипухлинного центру?
Кожен, хто потребує лікування у нашому закладі, може звертатися до нас як з направленням від сімейного лікаря, так і без направлення. У кожному районі є лікар-онколог, який організовує обстеження пацієнта у медичних закладах за місцем проживання і людина, яка потребує спеціалізованої медичної допомоги, приїздить до нас уже з результатами первинних досліджень. У нашому центрі їй слід буде пройти лише окремі вузькоспеціалізовані чи поглиблені дослідження відповідно до стандартів, тому процес діагностування стає значно коротшим у часі.
«Навіть у нинішніх складних умовах пацієнт має бути забезпечений усім необхідним»
Відомо, що лікування онкозахворювань – справа мегазатратна: діагностика, ліки, оперативні втручання коштують десятки, а то й сотні тисяч гривень. Проясніть будь ласка ситуацію – яку медичну допомогу ваш центр надає безкоштовно, а за що треба платити і скільки?
НСЗУ повністю платить нам за все: медикаменти, лікування і, відповідно, жорстко контролює правильність оформлення фінансової документації. Базові схеми хіміотерапії на даний час майже повністю фінансуються державою. Венозні порти та їхнє встановлення, сеанси опромінення, хіміотерапія, операції та їхнє медикаментозне забезпечення – теж безкоштовні. Усі ліки ми закуповуємо через систему Prozoro за цінами нижчими від зареєстрованих в МОЗ, а інформація про наявність ліків щотижнево оновлюється на сайті поліклінічного відділення і кожен бажаючий може бачити це.
У тому випадку, коли пацієнт обирає собі більш сучасне медикаментозне лікування, ніж пропонуємо ми, наприклад, таргетні препарати, тоді він платить за них самостійно. Бувають поодинокі ситуації, коли не усі заявлені препарати нам вчасно постачають. У такому випадку пацієнту доводиться щось докупити, але це буває вкрай рідко. Загалом менеджмент Закарпатського протипухлинного центру навіть у нинішніх складних умовах працює так, щоб наш пацієнт був забезпечений усім – від дороговартісних медикаментів, до звичайної вати.
«Професійний імідж Закарпатського протипухлинного центру формують його висококваліфіковані фахівці»
З Великою війною Ужгород став глибоким тилом не тільки для внутрішньо-переміщених осіб та релокованих підприємств, але й лікувально-медичним центром як для переселенців, так воїнів, які потребують лікування. Що потрібно очолюваному вами закладу, аби він повною мірою відповідав не тільки сучасним вимогам надання спеціалізованої допомоги онкохворим, але й забезпечував нову реальність?
З початку військової агресії росії у нас був дуже великий наплив пацієнтів з тих областей, де триває війна. Ми щодня приймали 7-10 хворих, які вимушено покинули свої домівки через російську агресію та потребували продовження лікування. За цей час у нас зареєстровано 966 амбулаторних звернень переміщених пацієнтів, 250 звернень для забезпечення лікарськими засобами для амбулаторного лікування. У стаціонарні відділення госпіталізовано 10 пацієнтів, які доставлені евакуаційними потягами, 5 пацієнтів були доставлені у тяжкому стані, їм надавали паліативну допомога. Загалом за час війни проведено госпіталізацію в стаціонарні відділення 512 переміщених осіб, проведено 91 операцію.
Закарпатський протипухлинний центр є медичним закладом з високим професійним рівнем надання кваліфікованої допомоги, у якому працюють 4 доктори медичних наук, 11 кандидатів медичних наук та 50 досвідчених лікарів. І ми, і пацієнти надзвичайно високо цінуємо професіоналізм та піклування про хворих. Ці якості щодня проявляють у своїй роботі завідувачка організаційно-методичним відділом, лікар-онколог Любов Олександрівна Жолудєва, хірург-онколог Василь Михайлович Кушнір, лікарі променеві терапевти Ярина Юріївна Федурця, Наталія Юріївна Дячун, Олена Миколаївна Солодовнік, Юрій Юрійович Брензович, Віра Юріївна Дем’янчук, лікарі-онкологи Оксана Степанівна Придко, Христина Володимирівна Футько, Максим Олександрович Нікітін, Людмила Павлівна Буканова; лікарі-анестезіологи Василь Васильович Маринець, Микола Віталійович Пацкан, Степан Васильович Вигодованець; лікарі онкологи-гінекологи Ніна Володимирівна Кубаш, Мирослав Васильович Микита, Юрій Юрійович Драч, Владислав Васильович Русин; лікар патогістолог Анна Іванівна Чумак; лікарі цитологи Андріана Юріївна Кенідра, Марія Іванівна Кучерявка, лікарі рентгенологи Андріана Олександрівна Кукрі-Лавкай, Наталія Євгенівна Драга, Богдан Васильович Луць, лікар ультразвукової діагностики Максим Володимирович Кишко та інші спеціалісти, молодший медичний персонал, котрі своєю щоденною працею формують професійний імідж нашого закладу.
У стаціонарі усіх відділень нашого центру є 250 ліжок, щорічно ми проводимо більше 7000 госпіталізацій, а в поліклініці приймаємо 60 тис. відвідувачів, тому бачимо гостру необхідність у розширенні своїх можливостей. На даний час працюємо над розробкою проєктно-кошторисної документації сучасного амбулаторно-діагностичного корпусу з максимумом зручностей як для персоналу, так і пацієнтів. Плануємо у нинішньому корпусі розмістити лише профільні лікувальні відділення, а всі допоміжні служби, лабораторії, діагностичні відділення, лікарські кабінети будуть зосереджені у новому корпусі. Для його будівництва будемо намагатися залучити гранти з єврофондів за програмою транскордонного співробітництва, та зароблені нами кошти, адже щороку своєю практичною діяльністю ми заробляємо доволі серйозні суми, які спрямовані на осучаснення матеріальної бази закладу.
Чи вистачає центру кваліфікованих лікарів-онкологів та взагалі медперсоналу? Адже з війною чимало медиків виїхало за кордон.
Для формування лікаря високого класу потрібно кілька десятиліть щоденної практичної роботи і коли кваліфікований вузькоспеціалізований лікар з певних причин звільняється – постає відчутна проблема, яку вирішити за кілька днів неможливо. Так, у нас недавно звільнився і виїхав за кордон завідувач одного з відділень і тепер шукаємо йому повноцінну заміну.
Наш медсестринський персонал нині отримує майже таку саму зарплату, як і їхні колеги за кордоном, тому з ним практично немає проблем. Серйозне навантаження випадає на лікарський персонал, тому й зарплата у наших лікарів чи не найвища в медичних установах області. Зрештою, забезпечення стабільного функціонування центру – мій службовий обов’язок як керівника колективу.«Викладачі кафедри онкології передають студентам свої знання досвід та новації з світової практики»
Ви не тільки лікуєте, але й очолюєте університетську кафедру онкології, проводите клінічні дослідження, готуєте майбутніх фахівців-онкологів, котрі присвятять себе боротьбі з цією важкою недугою. Розкажіть про цей напрямок діяльності.
Кафедру онкології УжНУ було засновано у 2008 році. Вона діє на базі нашого центру де для неї звели окремі приміщення. Працівники кафедри проводять навчальний процес з онкології, радіології, радіаційної медицини, анестезіології та інтенсивної терапії, екстреної та невідкладної медичної допомоги, медсестринства в онкології та анестезіологі. Викладання ведеться українською та англійською мовами.
Співробітники нашої кафедри надрукували більш 150 наукових праць, захистили докторську та 5 кандидатських дисертацій. На кафедрі функціонують наукові студентські гуртки з радіології, анестезіології, онкології. Студенти беруть участь в наукових конференціях, форумах, симпозіумах регіонального та всеукраїнського масштабу. Багато уваги приділяється організації самостійної роботи студентів, для чого активно використовуються такі форми, як курація хворих, вирішення ситуаційних задач, самостійне оволодіння методами дослідження. На кафедрі виконується науково-дослідна робота на тему «Індивідуалізація діагностики та лікування онкологічних захворювань». Виконавці проводять дослідження з актуальних проблем хіміопроменевого, гормонального, таргетного лікування злоякісних пухлин із застосуванням новітніх методик хірургії, анестезіологічного супроводу.
Загалом ми надзвичайно серйозно і вимогливо підходимо до організації та проведення освітнього процесу, намагаємося найповніше передати студентам не лише власні знання і лікарський досвід, але й новації з світової практики лікування онкологічних захворювань, адже добре розуміємо, що нинішні студенти уже завтра стануть нашими колегами, а післязавтра візьмуть на себе основну лікарську місію і фахову відповідальність за повернення до повноцінного життя тих наших краян, яким доля вготувала складне випробування перемогти онкологічну хворобу.
Василь Ільницький, Інформаційно-видавничий центр УжНУ